Joensuun munskan lokakuun tastingviinit

Muistoja seuran viinimatkoilta

Viiniseuran jäsenet kokoontuivat lokakuun tastingissä muistelemaan menneiden vuosien viinimatkoja. Samalla maisteltiin matkoilla tutuksi tulleiden alueiden viinejä. Kari Härkönen oli valmistanut kuvakavalkadin mm. Rheingaun, Moselin, Bordeaux’n, Douron ja Champagnen matkoilta.

Maistetut viinit:

 • Leclerc Briant Réserve Champagne Brut (Ranska)
 • Corvers-Kauter R3 Riesling Rheingau Remastered Organic 2020 (Saksa)
 • Gebr. Ludwig Weisser Burgunder Trocken 2020 (Saksa)
 • Rouge de Carsin 2017 (Ranska)
 • Sarvet Tinto 2018 (Portugali)
 • Nieport Ruby Port (Portugali)

2 thoughts on “Muistoja seuran viinimatkoilta

 1. Annukka Härkönen

  Mukava ilta, oli pitkästä aikaa kiva tavata viinin ystäviä. Juttua ja muisteloa riitti, vaikka kuvakavalkadi jäi vähän suppeaksi. Nyt on akku tietokoneeseen vaihdettu! Kiitos Juha taas hyvin valituista viineistä ja opeista. Mielenkiintoista ja hyödyllistä on myös katsella näitä munskan kotisivuja, kiitos niistäkin.

  Vastaa
 2. Juha Tiensuu

  Kiitos kommentista ja itsellesi mukanaolosta.Kiitos myös kaikille muillekin mukana olleille. Mukavaa, kun matkoilta on tallennettu kuvia, niiden myötä oli antoisaa muistella matkoja ja yhdessä maistella niihin liittyviä viinejä.

  Vastaa

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.